WYWIADY

Piotr Gajdziński, fot. Karolina Sikorska, wszelkie prawa zastrzeżoneDOBRY CZŁOWIEK, ZŁY PRZYWÓDCA

rozmowa z Piotrem Gajdzińskim

Kogo Polacy chcą wyróżnić pomnikiem? Najczęściej Piłsudskiego i… Gierka. A może ludzie chcą stawiać pomniki nie Gierkowi, tylko swojej młodości? To wtedy byli piękni i beztroscy. A może wynika to też z tego, że Gierek jest jedynym przywódcą PRL-u, który jakoś tam za swoje przewinienia odpokutował – zastanawia się Piotr Gajdziński, autor książki „Gierek. Człowiek z węgla”.

 

Severski_Meszka_2BWSZPIEG ZNACZY PISARZ

rozmowa z Vincentem V. Severskim 

Oficerowie wywiadu muszą umieć pisać. Pisanie zajmuje w naszej pracy 30 proc. czasu – tworzymy w pewnym sensie dzieła literackie: reportaże i scenariusze. Piszemy dużo i musimy pisać dobrze, bo nasi szefowie podejmują istotne decyzje, np. o operacji specjalnej, nie na podstawie tego, że ktoś z nas ma jakąś wiedzę, gdzieś był, coś widział, ale na podstawie spisanej przez nas opowieści. Musi być ona skonstruowana solidnie, wiarygodnie, przekonująco, zgodnie z faktami – mówi w rozmowie z Zupełnie Inną Opowieścią Vincent V. Severski, autor „Nielegalnych”, „niewiernych” i „Nieśmiertelnych”. I zdradza nam szczegóły swojego warsztatu, opowiada o miłości do literatury, inspiracjach oraz o tym, co jeszcze zamierza napisać.

 

IMG_8294abSPRÓBUJĘ WSPIĄĆ SIĘ NA WIELKIEGO KOTA

rozmowa z Anną B. Kann

Ta książka została tak wymyślona, by była sumą iluś doświadczeń. Myślę, że wiele osób odnajdzie w niej siebie. I dobrze, jeśli zakończenie każdy ułoży zgodnie z tym, co podpowiada mu własna intuicja. Powieść dzięki temu staje się swoistą grą… – mówi w rozmowie z Zupełnie Inną Opowieścią Anna B. Kann, autorka „Do zobaczenia w Barcelonie”. I zdradza, po co nam potrzebny jest taniec.

 

Kuba Wojtaszczyk, fot. Maciej Zakrzewski (małe)NEUROZA, PRZEMOC I DOWCIP CZYLI TARANTINOWSKO-ALLENOWSKIE COMBO

rozmowa z Kubą Wojtaszczykiem

Bohater „Portretu trumiennego” zapewne umiałby pozbyć się kompleksów w sposób pokojowy – poprzez dialog różnych środowisk. Ale patrząc na wydarzenia ostatniego czasu –chociażby zamieszanie wokół przedstawienia Golgota Picnic i te cudaczne protesty babć i dziadków, albo na klauzulę sumienia lekarzy – widać, że trudno jest o ten dialog. Patrzysz na to i nie wierzysz, że takie historie są możliwe w cywilizowanym kraju. Bohater wie, że z Polską jest coś niehalo – mówi w rozmowie z Zupełnie Inna Opowieścią Kuba Wojtaszczyk

 

Piotr Bojarski, fot. Karolina SikorskaOFIARY W MOICH KSIAŻKACH SĄ ZWYKLE CZYMŚ WTÓRNYM

rozmowa z Piotrem Bojarskim

„Pętla” będzie chyba najpoważniejszą z moich dotychczasowych fabuł. Najcięższą, nawiązującą wprost do przedwojennych grzechów Poznania – mówi nam, jako pierwszym, o swojej najnowszej książce (premiera w październiku) Piotr Bojarski, pisarz i dziennikarz, autor cyklu powieściowego „Kryptonim Posen”. I opowiada, dlaczego historia nigdy nie bywa nudna oraz czy nie śpi po nocach, planując zbrodnie.

 

 Piotr_MarcinkowskiJESTEM JEDNYM Z NAJSZCZĘŚLIWSZYCH LUDZI, JAKICH ZNAM!

rozmowa z Piotrem Marcinkowskim

Anonimowość, którą oferuje nam internet to ułuda. Zbyt długo jestem w sieci, żeby wierzyć jeszcze w coś takiego. Ludzie, którzy mnie znają, wiedzą jak patrzę na świat i niewiele nowego mogli tam przeczytać. Jeśli ktoś mnie nie lubi, to Bookopen tego nie zmieni, jeśli lubi, mam nadzieję, że też nie – mówi w rozmowie z blogiem Zupełnie Inna Opowieść jeden z autorów tomu „Bookopen” Piotr Marcinkowski.

 

IzaBosiacka

PISARKA? NIC O TYM NIE WIEM, OTWIERAM LAPTOPA I TRZASKAM W KLAWISZE

rozmowa z Izą Bosiacką

Mam szeroko otwarte oczy i może widzę wyraźnie to, od czego inni odwracają głowy, bo nieładne, bez designu, bo przykre, bo bieda… Mnie to interesuje. Mnie interesuje człowiek – mówi Zupełnie Innej Opowieści Iza Bosiacka, autorka czterech opowiadań w tomie „Bookopen”.

O projekcie Bookopen

 

Bookopen_Sylwia Jurkiewicz_i_Justyna_Lach (1)

CHCIAŁYŚMY PODEJRZEĆ, JAK ŻYJĄ INNI

rozmowa z Sylwią Jurkiewicz i Justyną Lach

Nie odważyłybyśmy się wyciągać wniosków na temat kondycji całego pokolenia, bo te na pewno byłyby dużo bardziej złożone. Na podstawie próby dostępnej w Bookopen można powiedzieć, że racjonalność miesza się u nas z emocjonalnością, dojrzałość z nieodpowiedzialnością, chęć stabilizacji z potrzebą wolności – przekonują Sylwia Jurkiewicz i Justyna Lach, pomysłodawczynie projektu Bookopen.

 

Edyta NiewińskaPOROZMAWIAJMY O EMOCJACH

– rozmowa z Edytą Niewińską

Doroślejemy i przestajemy mówić o genitaliach, zaczynamy mówić o tym, co nas definiuje, co jest częścią naszej tożsamości, czyli o intymnych relacjach z ludźmi, którzy są nam bliscy – przekonuje Edyta Niewińska, autorka jednego z opowiadań tomu „Bookopen“. 

 

O projekcie Bookopen Blog Edyty Niewińskiej

 

 

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s